Ledoborcem na severní pól s cestovatelem Jirkou Kolbabou
Kontaktujte Vašeho
osobního konzultanta:
+420 777 651 376
+420 603 410 221
  • image01
  • image02
  • image03
  • image04
  • image05
  • image07

Rady na cestu

CESTOVNÍ ZAVAZADLA

Maximální hmotnost zavazadla na osobu je 20 kg + 5 kg příručního, (omezeno pro leteckou přepravu).

LÉKAŘ NA PALUBĚ

Součástí týmu, který je cestujícím k dispozici během celé plavby, je i palubní lékař, který má velké zkušenosti s cestováním v těchto odlehlých oblastech. Kromě základních lékařských služeb a konzultací nabídne i vlastní zkušenosti a rady, jak překonávat případné problémy s cestováním. Samozřejmostí je i kvalitně vybavená ošetřovna.

ČLUNY ZODIAC

Abychom maximálně využili jedinečné příležitosti k poznání divoké arktické přírody, jsou pro výlety k bizarním ledovcům, k hnízdištím arktického ptactva, za mořskou faunou či k tajemným břehům neobydlených ostrovů využívány čluny Zodiac. Mají mělký ponor a šest nafukovacích oddílů, které jim poskytují ideální plovací a manévrovací vlastnosti, a jsou tak nejspolehlivějším prostředkem při výpravách do odlehlých oblastí. Pomocí těchto člunů je možno přistát i v normálně nepřístupných místech: na plážích, říčních březích, krách a podobně. Jejich nenahraditelnost oceníme zejména ve chvílích, kdy se vedle člunu vynoří mrož, aby si prohlédl osazenstvo a zapózoval se svými kly, při proplouvání v těsné blízkosti mohutných ker a pozorování neuvěřitelných odstínů modři stlačeného ledu či při sledování klidných velrybích párů brázdících letní vody Barentsova moře.

HELIKOPTÉRY

Helikoptéry slouží především k průzkumu ledového pole a určení nejvhodnější plavební trasy, ale mohou být použity též k výsadkům a okružním letům. Při nástupu a výstupu z helikoptéry jsou všichni cestující povinni řídit se bezpodmínečně pokyny palubního personálu. Letům předchází instruktáž a diskuze, kde se probírá trasa, vzdálenost, charakter pobřeží či ledovců a další podrobnosti. Programy jsou navrženy tak, aby cestujícím poskytly co nejvíce informací o polárních oblastech. Zkušení odborníci seznámí cestující s přírodou Arktidy, historií jejího vývoje a poskytnou detailní odpovědi na všechny vaše otázky. Lety jsou uskutečňovány pouze při příznivém počasí. V opačném případě nevzniká nárok na jakoukoliv finanční kompenzaci.

PŘI POBYTU NA LEDĚ A NA POLÁRNÍ SOUŠI

V Arktidě se vyskytují lední medvědi. Setkání s ledním medvědem může skončit fatálně, proto je bezpodmínečně nutné se při všech pohybech po pevnině držet pohromadě pod dozorem průvodce, svévolně se od skupiny nevzdalovat a dbát všech pokynů.

Průměrná teplota na trase: 0 °C, minimálně –15 °C, maximálně +8 °C.

Oblečení na polární expedice lodí: Hlavním faktorem při výběru oblečení na palubě je pohodlí. Oblečení může být neformální, odpovídající expedičnímu charakteru výpravy.

Několik tipů, které Vám pomohou cítit se pohodlně během expedice: Noste pohodlné oblečení vyrobené z nepromokavého a prodyšného materiálu, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti pod oblečením. „Neexistuje žádné špatné počasí, pouze špatné oblečení“ zní praxí osvědčené polárnické rčení. Neberte si přiléhavé oblečení, které nedostatečně izoluje. Vlna, hedvábí a moderní syntetická vlákna, jako je fleece (polar fleece), udržuje teplo lépe než bavlna. Lepší je vždy více tenčích vrstev oblečení než jedna silná. Mezi tenkými vrstvami oblečení je vrstva vzduchu, která působí jako izolant. K chladu jsou nejvíce náchylné nohy a ruce. Budete potřebovat rukavice (nejlépe palčáky). Dbejte na pokrývku hlavy. Polárni klima je zrádné. Doporučujeme čelenku, vlněnou čepici, kapuci a šálu. Je dobré mít při ruce vždy teplé venkovní oblečení pro případ náhlého spatření ledních medvědů, velryb či jiného úkazu, oznámeného palubním rozhlasem.

Co si sbalit s sebou:

Speciální polární bundu:

  1. - manžety fleece/vlna
  2. - prodyšná, vodoodpudivá a větruvzdorná látka
  3. - prodyšná podšívka
  4. - nášivka
  5. - teploměr
  6. - nášivka
  7. - etiketa